„Полза ли? Това са глупости“, ще кажат някои от Вас, но наистина дали е така…?
Струва ли си на всяка цена да избягваме тъгата, раздразнението и гнева? Според нови проучвания от тези чувства би могло да се извлече някаква полза... Ето как:
Редуването на печал и радост е важно за мотивацията
Психолозите от Гентския университет (Белгия) установили, че хората, чието настроение се лута между тъгата и радостта през целия ден, работят по-ентусиазирано (за разлика от онези, които през целия ден са в едно и също настроение).
Според учените това доказва важността на емоционалното превключване за поддържането на ритъма. Трябва да разберем, че стресовите събития - като например конфликтите с колегите, грешките и сривовете - са неизбежна част от работния процес, казват изследователите. Негативният опит провокира хората да действат и ги кара да са по-концентрирани.
Приемете тъгата си - така ще ви безпокои по-малко!
Понякога ни притесняват не толкова самите емоции, а фактът, че ни се струват неправилни и неуместни. Психолози от Колорадския щатски университет анкетирали 365 студенти за това как се отнасят към положителните и отрицателните емоции. След това, в продължение на три седмици, изследователите ги наблюдавали и фиксирали как едни или други емоции влияят на психологическото им състояние.
Като цяло, повечето млади хора показали очакваните последствия от емоциите - например се оплаквали от умора и главоболие заради меланхолични настроения и обратното - не забелязвали тези проблеми в състояние на подем. Но се оказало, че онези, които се отнасяли към негативните емоции спокойно, страдат по-малко от тях. А другите, които се сърдели на себе си заради своята унилост и потиснатост, усещали още по-рязък спад на силите.
Понякога е полезно хубавичко да си поплачем
Има моменти, в които вместо да сдържаме сълзите си, които напират в очите ни, си струва да им дадем да бликнат. В експеримент на екип психолози и психиатри от Питсбъргския университет (Пенсилвания, САЩ) 97 студентки в продължение на два месеца отбелязвали в дневник моментите, когато не са могли да сдържат сълзите си. 60% съобщили, че след като си поплакали, настроението им не се променяло. Но 30% си признали, че след изливането на сълзите се чувствали по-добре. При това колкото по-силен, но не дълъг, бил плачът им, толкова по-силно било облекчението след това.
По-убедителни сме, когато страдаме
Психолози от Университета на Нов Южен Уелс (Австралия) показвали на доброволци кратки филми с цел да предизвикат тяхната тъга или радост. После ги помолили да измислят аргументи, с които да убедят въображаем събеседник в своята гледна точка по спорен проблем. Този опит се повтарял няколко пъти и винаги тези, които били в лошо настроение, предлагали по-убедителни аргументи. Според учените тъгата кара хората да бъдат по-съсредоточени и внимателни.
Леката депресия помага да усещаме по-добре емоциите на другите
В състояние на депресия човек се чувства самотен и отделен от околния свят. Но психолозите от Кралския университет в Кингстън - Канада, установили, че леката депресия наистина повишава способността ни да разпознаваме емоциите на хората дори по фотографии, на които се виждат само очите им.
Факт е обаче и един нюанс: депресията обикновено е съпроводена с ниска самооценка и хората, които изпадат в такова състояние, невинаги могат правилно да тълкуват чуждите емоции (например могат много по-лесно да решат, че другите им се сърдят или ги осъждат за нещо).
Лошото настроение не понижава остротата на ума
Можем ли да работим, независимо от това в какво настроение сме? Психолози от Лондонския университет предложили на участници в едно изследване в продължение на пет дни да правят различни интелектуални тестове за концентрация, памет и скорост на обработка на ин-формацията. Условието било всеки ден, преди работа, участниците да попълват анкета за своето настроение. Показателите на продуктивността и настроението се колебаели през цялото време на изследването, но като цяло не била открита връзка между тях. С други думи, лошото настроение не влияело по никакъв начин на работата на мозъка.
Стресът стимулира аналитичното мислене
В експеримент на холандски психолози студенти, които изучавали бизнес дисциплини, гледали видеозапис с инструкции и мотивираща реч на техни преподаватели. В някои случаи наставникът говорел с уверен и бодър глас, като се усмихвал и с цялото си същество излъчвал радост, а в други - точно обратното: изглеждал разтревожен, неспокоен.
Студентите, които получавали напътствия от наставника в добро разположение на духа, се проявили по-добре при изпълнението на задачите, свързани с креативност. А онези, които били инструктирани от тревожния преподавател, се справяли по-добре в задачите, които изисквали аналитично мислене.
Усещането за потиснатост ни прави по-внимателни
Австралийските психолози изяснили още, че хората в потиснато настроение се отнасят по-внимателно към несъответствията в информацията. Изследователите показвали на доброволците филм за пътно произшествие, а после молели някои от тях да си спомнят тъжни събития от живота. След кратък период от време им задавали въпроси по филма, сред които имало и уловки (например дали са забелязали пожарникар с маркуч). Онези, на които напомняли за събития, свързани с усещането за тъга, като цяло били доста по-точни в спомените си.
Когато сме тъжни, е по-трудно да ни измамят
Учени изяснили, че тъжните хора по-лесно разкриват лъжците по изражението на лицето, жестовете и други признаци. На участниците в специално изследване показвали видеозаписи, където различни хора давали показания по повод на кражба. Някои от тях казвали истината, други лъжели. Онези от участниците, които преди началото на опита гледали филми с тъжен край, по-лесно и по-често от другите посочвали измамниците.
Тъгата е признак на осмислен живот
Казват, че само глупакът е винаги щастлив. Американско допитване, публикувано през 2022 г. , показало, че онези хора, които смятат живота си за смислен, често изпитват тревога, стрес и безпокойство. Така че, според психолозите, е добре да се поощряват хората да действат, независимо от вероятността да загубят спокойствието си и моментното си щастие.